Reisijutud: Läti, Leedu

 Läti 2010
1. päev
Taas on mul puhkus ja taas olen ma ratastel koos fotokaga tagaajamas Läti ilu ja võlu. Esimene päev koosnes siis ainult sõidust, ilmselt koosnevad ka ülejäänud päevad ainult ühest hullust sõitmisest, kuna homme siis ees ilmselt väga pikk tee Kuldigasse vaatama üht Euroopa laiemat juga ja sealt siis edasi Ventspilsi. Kuumus on muidugi väga ränk, õhtul kell 19 paiku oli väljas veel 31 soojakraadi, kuigi sekundiga muutus taevas Riias müstiliselt tumedaks ja tuli korralik paduvihm. Kaasa sai laenatud ülilainurk objektiiv Sigma 10-20 mm, mis on oma lainurga nime ikka igati väärt, kuigi mingi nurgaga ikka väänab pilti nii mis hirmus. Aga tänapäeva proged aitavad olukorda muuta. Ja nagu Eestlasele kohane, oli esimene külastusobjekt nagu ikka Lido. Õgardid Lidos võiks seda nimetada, aga olgem ausad, see koht väärib iga oma kohaliku penni. Söögid alati head ja odavad, parkla on puupüsti täis, kuid sees ruumi jagub kõigile ja hea jahe oli süüa. Järgmisena sai läbi käidud Jurmalast, kus üks kohalik oli väga meelitatud, kui temast ja temaga kaasas sõitvast koerast pilti tegin. Vanapapi suurim soov oli, et tal oleks naeratav koer, mida tal kahjuks hetkel polnud. Lisaks sai aega veedetud õhtuses rannas, kus natukenegi tuult liikus.
Ja siis minek Riia teletorni, kahjuks sai seda näha ainult kaugelt ja see on ikka väga odav koopia Eiffeli tornist. Ainuke, mis seal head ja omapärast vaadata, on see, et kõik see asub Daugava jõe saarekesel. Muud seal jah kahjuks vaadata polnud. Edasi algas siis enne mainitud paduvihm ja teekond viis otse hotelli, milleks siis Tallink Riga 4 tärni hotell.
Riia nn teletorni pildil näha ka siis, millega siin maal ringi kiman.Väga hea, mugav ja öko, kuid kahjuks natuke väike Peugeot 3008. Aga liigub nagu loom. Noh kapoti all on ka muidugi 2.0 HDI mootor, eks see peabki liikuma. Kohalikud muidugi hullult vahivad ja üritavad aru saada, mis reklaamijuttu autole on kirjutatud. Aga jah, homme siis uus päev ja uued kohad kuhu minna ja uued pildid tulekul.
Ja võiks veel lisada, et ka hotell väärib oma raha. Toad on väga mõnusad. hommikusöök oli väga suure valikuga ja väga maitsev. Et kui kellelgi siia asja, siis soovitan soojalt Tallink Riga Hotelli. Hinna ja kvaliteedi suhe käivad siin käsikäes.
________________________________________________________________________
2. päev
Lõpuks on kätte jõudnud õhtu ja pikk tee on jäänud seljataha. Tänase päeva hüüdlauseteks võiks pidada palju kilomeetreid ja palju vihma. Marsuut ise siis viis meid Riia-Kuldiga-Ventspils-Lido :):):) ja siis tagasi hotelli. Nagu ikka kohane Eestlasele süüakse end enne õhtut täitsa pooleks. Aga jah, tänane päev oli alguses päris mõnus. Alustuseks olime teel Kuldigasse, teel sinna sai põigatud läbi ühest väga ilusast kohast - Jaunmoku pilsist. Kuna teepervel oli pruuni värvi teeviit ja vahemaa selleni ka ainult 0.7 km, siis keerasime sealt läbi. Tegemist oli ilmselt mingi mõisaga, milles oli sees mingi muuseum, aga tüüpilisele Eestlasele oli see liigne kulutamine, kuigi pilet oli ainult 1 latt. Aga see selleks, koht oli väga ilus ja väga korras igati.
Üks päris lahe vana pill seisis ka seal, kenasti reustareeritudEdasi liikusime siis kaua oodatud Kuldiga linna poole, kus siis pidime külastama Euroopa laiemat juga nimega Rumba. Kohale jõudes hakkas kahjuks natuke sadama, kuid ilm siiski halastas mulle. Mõned minutid peale sadu paistis taas päike ja ma sain lõpuks end vedada joa ette. Noh laiem ta võib ju olla, kuid ilmselt on ta ka madalaim :)
Kobisin kiirelt fotokaga kohale, keerasin ette kõik kaasa võetud filtrid, et saaks objektiivi võimalikult pimedaks. Teate ju küll milleks, eks ikka selleks, et teha oma voolava vee pilte :) aga siis selgus üks väga nigel lugu - nimelt nagu ka eelnevalt mainitud, sai kaasa laenatud lainurk objektiiv. No olgem ausad, see on ikka tõsine lainurk, sest ei saanud ma seal ees neid kõiki filtreid kasutada, kuna filtriääred ronisid ka pildile. Pilt näeb välja nagu oleks pilti tehtud läbi uksesilma, mis muidugi pole üldsegi mitte igav pilt, aga siiski.
Aga linn ise on väga vana ja väga mõnus. Jõed voolavad majade vahel vagu Veenetsias ja sild, mis seal laiutas, oli ka omaette tase. Ah jaa, enne seda Kuldigat oli veel väike linnake nimega Kandava. See väike linnake oli aga nagu Itaalia väikelinn, mägistel väikestel ja kitsastel tänavatel oli päris lahe seigelda. Kellel huvi midagi väga vana ja armast näha, siis Kuldiga ja Kandava oleks selleks ideaalsed.
Edasi liikusime siis suurte sadamalinna Ventspilsi. Sinna jõudes hakkas aga vihm meid täiega kimbutama. Ja tuul, mis seal soengut sassi ajas, oli ikka päris raju. Randa jõudes leidsin enda eest ikka päris ränga tormi.

Lained olid ikka päris suured, pole ime, et seda Ventspilsi pidi külastama väga palju lohesurfareid. Siis vedasin oma kodarad aga muulile, mille lõpus paistis majakas ja milleni oli ehk natuke alla kilomeetri, kuid mis oli täis uskumatuid raskusi. Tuul merel tegi täiega oma töö, enne mereni jõudmist tuiskas hullult liiva, kergelt sadas vihma ja lainemurdjatest viskas üle merevett. See oli ikka tõsine katsumus lõppu jõuda, panin fotoka kotti, kuna muidu poleks olnud enam millegiga pilte edasi teha. Aga kiusatus lõppu jõuda oli suur ja nii ma sinna end ka vedasin.
Vaev tasus end muidugi kuhjaga ära, lõppu jõudes avanes pilt, mida pole mina veel oma elu jooksul näinud. Nimelt üritas üks kaubalaev end sadama vedada. See suur laev tundus seal nagu väike paadike olevat. Lained loopisid seda laevakest sinna kuhu tahtsid. Väga võimas vaade oli see igatahes.Tagasi jõudes igatahes oli särk ikka märg ja hambad krigisesid liivast.
Linna sisse me kahjuks jalutama ei läinud, kuna vihma sadas ja ostustasime tagasi Riiga sõita ning endi kõhud Lidos korralikult täis tankida. Riias oli aga ilm väga mõnus, kena päikeseloojang näitas meile oma võlusi ja õhk oli mõnusalt soe. Homme aga ootab ees sama palju sõitu Leedu vabariiki.
Ah jaa, lisaks siia veel, et Ventspilsis on väga palju igasuguseid kujusi ja ankruid, ning veel väga vana kitsas raudtee, millel pidavat saama sõita vana rongiga. Kuna aga ilm oli pekkis, siis mina seda kahjuks oma silmaga ei näinud.
________________________________________________________________________
3. päev

Kahjuks kujunes tänane päev suuremalt osalt sõitmisele ja autos ootamisele, kuna osa rahvast olid end shoppamislainele lülitanud. Tee viis meid täna siis Riiast Bauska ja sealt edasi Panevezisesse, mis sai suurimaks shoppamiskohaks. Kui minna ainult sinna poodeldama, siis tegevust seal jätkub. Kaubanduskeskus nimega Babilonas on päris suur ja tegevust seal jagub, aga mitte minusugusele. Õnneks teel Panevezisesse jäi ka mulle midagi tee peale. Vahetult enne linna oli mingi kuidagi toimiv lennujaam, kus on välja pandud vanad lennukid ja helikopterid.
Vaatamist ja klõpsimist ning uudistamist seal natuke jagus. Päris huvitav oli teada saada, millega tegu, mis olid nende võimed jne. Vaadates neid pille seal küll ei arvaks, et nad pärinevad kuuekümnendatest. Väga võimas igatahes. Kõrval oli ka motell, nii et kellel tuleb seal nostalgia peale, võib end nende kõrvale sisse sättida ja nautida Nõukaaegu. Enne seda muuseumi, umbes 10 kilomeetrit, oli veel üks päris huvitav söögikoht, kus oli ka miniloomaaed. Kahjuks meie seal ei peatunud, aga
kunagi tulevikus käin ka sealt läbi. Edasi viis meid tee siis Siaulaisse, kus ootas meid taas ees suuremat sorti shoppamine. Aga enne Siaulaisse jõudmist oli üks väga mõnus ja ilus söögikoht. Olin seal ka eelmine aasta käinud, kuid koha olin kahjuks unustanud, taasleidmisrõõm oli suur. Koht ise asub siis Panevezise ja Siaulai vahel, umbes 15 kilomeetrit enne Siaulaid.
Leedu külmsupp ja kali on ikka üle prahi, midagi öelda pole. Nii et kes sinna satub, soovitan soojalt läbi põigata. Hinnad on väga head, portsud suured, söök on suurepärane ja teenindajad muhedad :) :) Edasi siis liikus meie tee taas ühte väga suurde kaubanduskeskusesse Akropol. See on Leedu suurimaid kaubanduskette. Neli korrust ja mitmekümneid tuhandeid ruutmeetreid poode ootavad sind heade hindadega. Juhtusin ühte tehnikapoodi, kus müüdi ka fototehnikat ja nt. suht ok statiiv maksis 170.- kohalikku raha ja soodushinnaga oli müügis National Geographic fotoõlakott, mis maksis 39.- kohalikku raha. Nii et kellel raha ja aega, siis minge sinna, sealt on mida osta.
Aga kahjuks jah jäi minu tänane fotopäev väga lühikeseks ja kesiseks. Homme algab aga sõit tagasi koju. Kui natuke hinge tõmmatud ja pakid lahti laotud, siis panen rohkem pilte üles sellest mõnusast reisist.
****************************************************************Leedu 2010

Alates 23.05 hiilin siis oma fotokaga ringi Leedu territoriaalis, kokku nii umbes 2500 kiltsa. Üritaks läbi luusida kõik ilusamad kohad mis jäävad teele. Kellel siis aega võib siin jälgida selle reisi käimisi, tegemisi ja vaadata ilusamaid pilte.

Lõpuks kohal. Kimatud sai siis maha 670 kiltsa. Ilm Vilniuses oli nagu ikka soe ja mõnus, küll natuke pilvine kuid soe. Hotell nägi õhtuvalguses väga muhe välja.
Teel Vilniusesse sai käidud sellises kohas nagu Ristimägi. Koht kuhu inimesed viivad omakeste mälestuseks risti. Riste oli toodud ikka väga paljudest erinevatest riikidest ja mälestatud paljusi inimesi, sealhulgas Estonial hukkunuid.
Aga täna siis läheb suuremaks ralliks ühes euroopa suurimas kaubanduskeskuses Akropolises.
Njahh, peab ütlema, et sinna tasub minna siis kui sul on palju pappi ja veel rohkem aega. Kuna see keskus umbes kolm Rocaalmare keskust. Seda keskust ei saanud ma isegi panoraam pildis tervikuna pildile.
Siis sai käidud veel Kernaves, väidetavalt oli see kunagi ammu ammu Leedu pealinn, ei oska ise sellele midagi lisada, aga on ikka see loodus siin ikka väga ilus. Siin üks pilt Leedu kuppelmaastikust teel Trakaisse
Nagu mainitud, siis edasi liikusime Trakaisse. Päris huvitav vaatamisväärsus suht Vilniuse lähedal, nii umbes 30km Vilniusest.Kui homme ilus ilm, siis üritaks ära käia Vilniuse teletornis ja kiirelt ka naaberriigis Poolas. Kuppelmaastiku pilt on panoraam 5 ja Trakai loss 2 kaadrist.Ah jaa, selle Kernave ja Trakai vahele jäi veel üks väga huvitav koht. Me küll tervikuna seda läbi ei käinud, kuid kes kunagi sinna satub tasub ehk minna. Nimelt on metsa see laudisrajad ja huvitavad puust kujutised. Kokku on neid radu seal nagu ma õieti aru sain siis nii 4 kilomeetri jagu. Osaliselt olid laudtisteed ja osaliselt sai ka metsa sees jalutada. Seal olid väljas ka looma pildid keda võib seal kohata, aga kuna ilm oli ikkagi natuke külm ja väga tuuline, siis kahjuks mina ei kohanud muud kui hiiglasliku tigu.


Kuna täna on suht päikseline ilm, siis väike plaani muudatus, täna siis minek alustuseks Vilniuse teletorni. Torn ise on 325 meetrit kõrge.
_________________________________________________________

Nüüd siis juba otsapidi Klaipedas, vahepeal sai käidud ka Poolas. Kuid kahjuks on siin selle internetiga natu jama, nii et kahjuks pildid peab hiljem lisama. Kuid peab tõdema, et Poola oli küll üks suur pettumus. Söögid olid väga halvad ja pole ta miskit nii odav riik, kui räägitakse.
27.05 oli aga tõsiselt ilus päikseline päev ja luusisin siis ringi Niidal. Objektiivi ette jäi ka liivas ringi sisisev nastik.
Eks kodu tagasi jõudes lisan siia palju pilte ja mõne soovituse kuhu tasub minna, kui siia kanti satud.
_________________________________________________________
Täna algab ralli kodu poole. Kogu teekonda kujuneb siis kusagil 620 kiltsa ringi. Kahjuks ei jää enam teele kiirteid nii nagu oli seda teel Vilniusse ja sealt Klaipedasse, kus kiiresepiiranguks oli 130km/h.
_________________________________________________________
Lõpuks ometi taas kodus kus on ikka kõige mõnusam olla. Mis siis kokkuvõtteks öelda kogu selle reisi kohta:
Leetu tasub minna, head teed, odav söök, ilus loodus ja meeldivad inimesed on vaid mõned iseloomujooned sellele riigile. Kohti kus käia ja mida vaadata jagub.
Palju pilte siis esilehel (Leedu 2010) all. Head vaatamist.